aromamasaze.jpg

Aromamasáže

historie stará 5 tisíc let

Aromatické masáže jsou specifickou součástí aromaterapie a tedy léčby rostlinami. Základem je využití esenciálních olejů - silic a koncentrátů, získaných destilací z rostlin.

Aromaterapie je zaměřena na léčbu nemocí za pomoci protizánětlivých, protiplísňových a protivirových nesyntetických látek - tudíž přírodních sloučenin rostlin. Olejové esence jsou rozpustné v tucích a tudíž snadno vstřebatelné sliznicemi a pokožkou. Mohou tak být využity trojím způsobem:

  • vnitřně (rektálně a orálně)
  • dýchacími cestami (v aerosolu, jako inhalace, nebo pouhé odpařování atp.)
  • pokožkou (potírání a masáže bolestivých míst, reflexních zón, částí nebo celého těla).

Aromamasáž

Patří k nejstarším způsobům léčení vůbec. Již Číňané před více než 5 tisíci lety znali určité druhy masáží vonnými oleji. Hinduisté před 4 tisíci lety je rovněž využívali, ale též byla v povědomí starých Egypťanů, Peršanů a Japonců. A řecký Hippokrates ji považoval za zcela samozřejmou součást lékařského vědění. Staré římské lázně nebyly o vodě, ale postaveny jen na vonných olejích, které se vetřely do těla a pak stíraly škrabkou. Počátkem 19. století ji přinesl z Číny do Evropy Švéd Petr Henrik. V posledním čase prožívají aromamasáže velikou renesanci a staly se boomem doby.

Aromamasáž je velmi příjemnou smyslovou záležitostí. Měla by trvat od 30 do 90 minut a řadí se mezi relaxačních typy. Díky stresu a shonu současné doby patří k vítaným prostředkům odbourání problémů organismu a uvolnění. A to nejen toho fyzického a svalů, ale i duševního. Před počátkem masírování se zvolí jedna či dvě esence, dle stavu a problémů masírovaného, které se vmíchají do nosného oleje. Každá silice má své zcela specifické účinky. Lze použít třeba jen jednu, nebo namíchat směs a masíruje se celé tělo, nebo jeho části.

Kdy se rozhodnout pro aromamasáž?

Aromamasáž je výbornou volbou v případech svalové únavy, při bolestech hlavy a migrénách, nadměrném psychickém vypětí, účinně též pomáhá v depresích a úzkostech. Protože:

  • Snižuje krevní tlak
  • Uvolňuje svalové napětí
  • Pozitivně vylaďuje psychiku
  • Navozuje duševní pohodu
  • Zbavuje stresu
  • Podporuje krevní a lymfatický oběh
  • Má blahodárný vliv na stav pokožky
  • Zbavuje bolesti určitých částí těla, zad, hlavy

Kdy určitě ne:

Aromamasáž není vhodná při horečce, krvácivých a zánětlivých onemocněních, vyrážkách a otevřených ranách, popáleninách, otocích, křečových žilách a zánětech žil, ledvinových chorobách, poruchách krvácivosti, nádorových onemocněních, menstruaci a slabosti organismu, anebo těsně po jídle.

A jaká jsou působení některých vonných olejů?

Borovice – je antiseptická, skvělá při nachlazení, rýmě a svalové únavě. Také čistí vzduch.

Citron – má osvěžující účinky, pomáhá při duševní námaze, při bolestech hlavy, má antiseptické účinky, uleví při dýchacích obtížích, je příznivý pro pleť a povzbuzuje trávení.

Eukalyptus – úleva při dýchacích potížích, podporuje koncentraci, působí dobře při migréně, čistí vzduch, napomáhá hojení ran.

Grep – výrazně pomáhá při celulitidě.

Heřmánek – jeví silné protizánětlivé účinky, dobrý na trávení, proti plynatosti, snižuje teplotu, uklidňuje, vhodný na revmatismus a ke zvýšení obranyschopnosti organismu.

Hřebíček – při celkové slabosti, prohřívá, tiší bolest, odpuzuje hmyz. Pozor - jen v malé koncentraci, jinak dráždí pokožku. Nevhodný pro epileptiky.

Jasmín – povzbuzuje srdeční činnost, pomáhá při pocení, působí antidepresivně, při onemocnění horních cest dýchacích ulevuje.

Levandule – uklidňuje, vhodná při nespavosti, bolestech hlavy, migréně, chřipce, snižuje krevní tlak, má hojivé účinky.

Máta peprná – zmírňuje dýchací obtíže, povzbuzuje žaludeční činnost, zmírňuje nevolnost, tiší bolesti, povzbudí při únavě a je vhodná do koupelí.

Meduňka – snižuje horečku, vhodná na migrénu, nespavost a pocení, při menstruačních bolestech, snižuje krevní tlak.

Majoránka – zklidňuje nervy, tlumí bolesti hlavy, pomáhá při nachlazení a astmatu.

Rozmarýn – uvolňuje svaly, zahání únavu, pomáhá při revmatismu, koncentraci a úzkosti, při nachlazení a chřipce.

Růže – dodává sebedůvěru, uvolňuje napětí.

Skořice – povzbuzuje, pomáhá při nachlazení, zahřívá a prokrvuje pokožku.

Šalvěj – má sedativní účinky, tlumí menstruační bolesti, lehce snižuje tlak, a má silný antibakteriální účinek.

Tea tree – silně antiseptický, k ošetření akné, ekzémů, zánětů pokožky, štípnutí hmyzem a na opary.

Zázvor – uvolňuje napětí, pomáhá při bolestech hlavy, podporuje pocení a tiší nachlazení, revmatismu a brání tvorbě jizev. Velká moc aromamasáží

Obrovská je moc vůní a obrovská je moc lidského doteku. Je známa už po tisíciletí, zklidní či povzbudí rozbouřené tělo i duši. Dokonce “obyčejné” pohlazení zahání chmury a rozlévá v těle příjemný pocit bezpečí.