indicka-masaz-hlavy.jpg

Indická masáž hlavy

antistresová masáž Champi

Indické masáži hlavy se říká Champi a patří k součástem ájurvédského učení. Prastará tradiční metoda, starší více než 4tisíce let, je v Indii zcela běžnou součástí každodenního života. Náleží k pokladům rodinných tradic a bohatstvím indických předků.

Indičtí buddhističtí mniši mají na svědomí nejen tuto, ale i jiné masáže včetně té ajurvédské, dle jejíhož učení je pojata a do níž spadá masáž Champi také. Všechno to jsou terapeutické masáže, jež předpokládají vždy před jejich samotným praktikováním ohodnocení každého člověka tzv. prakrti podle tří základních sil – vátha, pitta a kapha.

Dle indického učení tyto tři síly ovládají tělo, přičemž prakrti představuje vztah mezi nimi – vztah těla se způsobem života a okolním světem. Jestliže jsou tyto síly a tedy vztahy v nerovnováze, objevuje se nemoc, zdravotní obtíže a bolesti. Až na základě tohoto hodnocení se terapeut či masér rozhoduje, zda je vůbec daná masáž pro zájemce vhodná. Pokud ano, vyloučí partie, které by byly problematické.

Podstata indické masáže, Champi

Její podstatou je rozpuštění nahromaděného napětí a shluků uzlin a návrat k pružnosti. Provádí se na místech, kudy vedou důležitá energetická centra, čistí je, odblokovává a povzbuzuje. Proto pozitivně ovlivňuje celý organismus a podporuje i růst a lepší kvalitu vlasů. Jejím cílem je tudíž odbourání a zamezení úporných migrén a bolestí hlavy, ale nejen jich.

A to díky uvolnění všech ztuhlých svalů na ramenou, krku, obličeji a celé hlavy. Ty se napínají vlivem stresu, proto má masáž Champi přízvisko antistresová. Je příjemným vybočením z denního shonu a příliš rychlého životního tempa. Ideální je opakovaná aplikace masáže, jedna samotná většinou nestačí, opakovaná naopak postupně zamezí další tvorbě problémů.

Samotná indická masáž

Masáž probíhá vsedě, v pohodlné poloze s nezkříženým rukama a nohama. Důležité je dýchání, na počátku několik hlubokých vdechů a výdechů, během masáže přirozený dech nebo nádechy s výdechy dle pokynů maséra. Masáž se praktikuje nasucho, přes látku oděvu, pléd, přehoz či ručník,

Nepoužívají se žádné masti ani vonné oleje. Tlak je vyvíjen do bolesti v místě, dále by neměl jít. Palci nebo dlaní se prohnětává trapézový sval, pak se hrne od lopatky nahoru a dopředu. Svalstvo i ramena se dalším hnětením uvolňují. Následně se pokračuje podél páteře, pouze na okolní kůži až na krk a týlní kost. Tam je nutná opatrnost, přílišným tlakem lze způsobit migrénu.

Také se zcela vypouští jakákoli masáž přední části krku a oblasti lymfatických uzlin. Následuje hlava, takovým pohrabáváním ve vlasech roztaženými prsty obou rukou maséra. Tomu se říká šamponovat (champi), což je výraz z indického jazyka a znamená „masáž“.

Pohrabávání, kroužení a kmity pokožkou hlavy pod vlasy pokračuje, pak jedna ruka maséra drží čelo a druhá masíruje zátylek. Dalšími krouživými pohyby obou prstů na rukách se postupně masírování přesouvá k uším, týlní kosti a zpět přes střed hlavy.

V pohybech i druhu hmatu a tlaku je sytém, který je daný tak, aby se postupovalo po určitých energetických bodech. Nakonec se masíruje jedna půle hlavy a pak druhá.

Jak může indická masáž hlavy pomoci

  • při bolesti hlavy a migrénách
  • u hučení v uších a k lepšímu růstu i kvalitě vlasů
  • ulevuje od napětí a stresu
  • působí jako lék proti bolesti
  • odbourává napětí ve svalech krku a ramen.
  • má zklidňující a relaxační účinek
  • odstraňuje nespavost a poruchy spánku
  • zvyšuje koncentraci a soustředěnost
  • napomáhá lepší pohyblivosti krku a ramen
  • zmírní oční napětí
  • vyrovnává krevního oběh a lymfatický systém
  • odstraňuje toxické látky z tkání
  • prokysličuje tkáně
  • detoxikuje organismus

Kdy raději ne?

Champi je nevhodná u osob s vysokým krevním tlakem, epilepsie, či nádorového onemocnění.