ajurvedska-masaz.jpg

Ajurvédská masáž

královna všech masáží

Stejně tak jako klasická masáž je stále populárnější relaxací, roste i popularita ajuvérské masáže. ajurvédská masáž je stále populárnější a je oblíbená díky svým blahodárným účinkům. Dále také stylem provádění. Zde popisovaná ajurvédská masáž je velmi relaxační s regenerační schopností. V celém světě je stále víc vyhledávaňejší. Při masáži se používají léčivé masážní oleje, které se vybírají za pečlivého výběru podle potřeb a zdravotního stavu masírovaného.

Co je to Ájurvéda?

Ájurvéda je nejstarší nauka o zdraví, kterou lidstvo kdy znalo (nebo bylo prokázáno, že jí znalo). Zabývá se léčením, prevenci nemocí a filozofií o dlouhém životě. O Ájurvédě můžeme mluvit jako o „matce" všech léčebných postupů. Je to nejstarší a nejpodobnější druh medicíny, který vnímá člověka jako celek a jako zcela jedinečnou individualitu, jež je ovlivňována vnitřními i vnějšími vlivy.

Tento název je složen ze dvou sanskrtských slov Ájur = život a Véda = věda či nauka, neboli věda o životě nebo nauka života.

Cílem Ájurvédy je harmonie, tedy naše zdraví, které je naší základní přirozeností. Ájurveda léčí celé tělo, jak duši, tak i mysl.

Ajurvédská masáž

Techniky ajurvédské masáže jsou založeny na individualitě člověka, proto se musí ke každému masírovanému přistupováno podle jeho zdravotního stavu, tužeb, přání a potřeb. Masáže mu jsou prováděny na speciálních masážních stolech nebo na zemi. Zásadně se používají čisté přírodní oleje, které jsou lisované zastudena, jež se po masáži musí nechat vstřebat do pokožky, jinak by se neprojevil jejich léčivý a blahodárný účinek.

Ajurvédské masáže jsou prováděny velmi jemnými dotyky, jsou účinné na zlepšení pohyblivosti, mají blahodárný vliv na lymfatický systém. Tyto masáže dále napomáhají odplavovat škodlivé látky z těla ven. Jedná se o výborné ozdravné masáže, které si ve světě dobyli velmi vysoké příčky na žebříčcích popularity.

Ajurvédská masáž je také někdy zvána královnou všech masáží.

Stejně jako celá ájurvéda pohlíží na člověka jako celek, tak i ajurvédská masáž je komplexním prostředkem k relaxaci celého organismu.

Všechny ajurvédské masáže zbavují organismus stresu a napětí. Posilují imunitní systém, posilují svaly, zlepšují stav pokožky, vyrovnávají krevní tlak, významně zpomalují stárnutí.

Je jasně prokázané, že pravidelným opakováním ajurvédských masáží se jejich účinky výrazně zvyšují.

Techniky ajurvédské masáže

Klasická ajurvédská masáž nevynechá masáž hlavy, obličeje. Masér se venuje celému tělu. Ajurvédské masáže také zahrnují akupresurní prvky, masáže prstů, chodidel. Poměrně často ajurvédskuo masáž provádí i více masérů najednou, nejčastěji je to však stále jen jeden, nebo dva maséři.

K masáži se používají velká množství druhů teplých přírodních olejů. Doba trvání je většinou kolem 60 minut až 90 minut.

Termo masáže

Při této speciální ajurvédské masáži se tělo potře slabou vrstvou bylinného oleje. Poté se masíruje plátěnými váčky, které obsahují vařenou rýží, která se udržuje teplá nad parou. Tento druh ajurvédské masáže zvyšuje krevní oběh, odstraňuje svalové napětí a velice příznivě působí na klouby. Je vhodné proceduru do 24 hodin zopakovat. Masáž se neprovádí na hlavě a obličeji, jen na těle.

Další doprovodné procedury ajurvédských masáží

Bylinná inhalace je vhodnou doprovodnou procedurou prakticky k jakékoliv činnosti. Taro ajurvédská procedura zprůchodňuje a obnovuje dýchací cesty, dutiny, průdušky a plíce, celkově tedy celý dýchací aparát člověka, jako celku. Bylinné páry velmi příznivě působí na pokožku obličeje a omlazují ji.

Další procedurou, která může podpořit ajurvédské masáže je saunování.