cinska-energeticka-masaz.jpg

Čínská energetická masáž

stimulace čisticích procesů v těle

Energetické masáže čerpají poznatky z prastaré tradiční a většinou východní medicíny (čínské, japonské a indické). Písemné záznamy o nich pochází z roku 3700 př.nl. z kánonu Nei Tching Wen v Číně. Všechny mají velmi pozitivní dopad na člověka. Záměrem je energickými doteky na určitá místa na těle jej uvést do souladu s okolím.

Čínská energetická masáž (nazývána též tchuej-na nebo tui na) patří do kategorie relaxačních masáží vycházejících z protipólů Jin a Jang a pěti základních principů - voda, země, oheň, vzduch, vítr. Název je odvozen od dvou metod, jež se při ní nejvíce využívá - „tchuej“ znamená v čínštině mačkat a „na“ uchopit. Je pomalou masáží, vedenou s větší silou i razancí.

V celém kontextu slova náleží k dokonalé manuální technice, která stimuluje čistící procesy v těle, navozuje uvolnění a relaxaci. V průběhu masáže se důsledně a systematicky tlakem maséra ( na 300 různými hmaty a pohyby) působí na pohybový a svalový aparát.

Podstatou čínské energetické masáže je aktivovat nebo obnovit často blokované proudění ve 12ti energetických drahách (meridiánech), nacházejících se na těle každého člověka, které jsou spojeny s jednotlivými místy i orgány. Blokády těchto drah mají za následek mnohé zdravotní obtíže, především nestabilitu nervového systému.

Aktivace proudění se děje za pomocí tření a masírování celých těchto meridiánů. Nejvíce využívaná je dráha močového měchýře, jež vede podél celé páteře a kde se nalézají akupunkturní body všech orgánů lidského těla (celkem 67 bodů).

Čínská energetická masáže je ideální na problémy typu:

  • Přepracovanost a nesoustředění
  • Bolesti hlavy, nervozita a náladovost
  • Podrážděnost a labilita
  • Bolesti zad, šíje a ztuhlé svaly
  • Nepravidelný životní rytmus
  • Destabilita nervového systému a orgánů v těle
  • Únava a celková slabost, mdloby
  • Špatný krevní i lymfatický oběh
  • Celková ztuhlost a nedostatek energie

Čínská energetická masáž je ovšem zcela nevhodná u kožních problémů, vyrážek a nádorových onemocnění.

Průběh čínské eneregtické masáže

Správná čínská energetická masáž by měla trvat přibližně 70 minut a předcházet jí má příprava a tzv. předrelaxace. Čas i pojetí masáže je ovšem odlišné dle každého jednotlivce a jeho obtíží. Masér stanoví před ní energetickou bilanci, tzn. prohlédne jazyk, změří puls, podívá se na držení těla, dotáže se na způsob života, jídelníček a stravování.

Teprve pak se rozhodne, zda je pro dotyčného masáž vůbec vhodná. Samotná masáž pak probíhá ve volném oděvu, většinou na rohoži či podložce, formou práce prsů, loktů, kolen i nohou maséra, a to v kombinaci masírování, naklepávání a protahování. Energetické masáže včetně té čínské jsou zaměřeny na určitý problém u konkrétního člověka, nepatří k uvolňujícím masážím.

Na masírování neexistuje v podstatě žádné požadované vzdělání. Proto je nutno vybírat pečivě a předem si zjistit o daných službách dostatek informací. Čínskou masáž „tchuej – na“ praktikují odborníci na tradiční čínské lékařství, maséři a fyzioterapeuti. Patří k masážím, u nichž je nutné mít dostatečně hluboké znalosti o lidském těle a jeho fungování.

Proto by informace a údaje o absolvování kurzů a získaných certifikátech měli mít tito lidé uveřejněny přehledně na své vývěsce, umístěny na zdi pracovny, případně na vizitkách a webových stránkách.

Na rozdíl od východního pojetí masáží, západní věda a svět těmto energetickým masážím dlouho nepřiznával žádný výraznější efekt a účinek. Naštěstí pro lidstvo tato doba pominula, a v povědomí nyní je zakódováno, že k naší škodě byl dosud východní svět léčitelství podceněn a opomíjen. Jelikož ve vědění starých Indů, Japonců a Číňanů je bohatství, které západní svět ještě ani zčásti neprozkoumal a nepřijal za své. A jsou to mnohdy poklady velké váhy, k nimž čínská energetická masáž určitě patří.