thajske-masaze.jpg

Thajské masáže

spojení masáže, akupresury a jógy

Thajská masáž, v thajském originálním znění „Nuat phaen boran“ je velice oblíbenou a vyhledávanou masáží. Ovšem není to jen masáž, ale rovnou práce s tělem, která spojuje prvky masáže, akupresury a jógy.

Další jména thajské masáže:

Při seznamování se s thajskými masážemi můžeme narazit i na mnoho dalších názvů, které nás nemusejí mást, jelikož označují stále thajské masáže.

Například pro značnou část cviků (nebo spíše manévrů, technik), při kterých se tělo a končetiny protahují, jsou často používány názvy jako např. „aplikovaná jóga“. Dalším oblíbeným, ale již spíše reklamním a marketingovým název je „jóga pro líné“. Nejlepším používaným termínem pro thajské masáže je ale „jógová masáž“.

Oblečení při masáži

Vyvrátím konečně ten nejznámější mýtus: V Thajsku je z tradičních důvodů zcela nemožné, aby byl masírovaný či masér částečně, nebo úplně nahý. Všichni zúčastnění jsou vždy plně oblečeni, a to v haleně a kalhotách z hedvábí. Oděv maséra má být obdobný, aby umožnil volný pohyb. Thajská masáž se vždy odehrává na měkké podložce přímo na podlaze.

Technika a postup thajské masáže

I u thajské masáže se začíná poloze na zádech a začíná se pracovat na předních partiích těla. Masér nejdříve houpavými pohyby v daném rytmu zpracovává chodidla a pokračuje pohyby, které přinášejí tělu uvolnění, po energetických liniích. Sestavy vyvrcholí velkými jógovými asánami, což se dá vyložit jako „cviky“.

Při thajských masážích maséři používají celé tělo, ale jeho doteky loktů, chodidel a dalších „netradičních“ částí těla jsou vždy přesné a není používáno hrubé či velké fyzické síly či násilné manipulace. Správný masér totiž vždy dovede odhadnout, co masírovaný snese.

Víra v energie člověka prochází celou Asií. Ani thajské masáže tak nejsou výjimkou. Základním kamenem thajského umění léčit je představa drah, kterými proudí naše životní energie a které probíhají celým naším tělem. Indický původ je jasně zřetelný, jelikož tato teorie má kořeny právě ve filozofii jógy. Pránu, nebo-li „životní energii“ přijímáme zároveň se vzduchem, který dýcháme, potravou, kterou jíme a vypitou vodou. A právě za pomoci této energetické sítě (v originále Prána Nádí) jsme napájeni a živeni energií – životní silou. V této síti se dají nacházet energetické cesty. Ty sleduje thajská masáž. Těchto cest je podle původních pramenů až 72 tisíc! Thajská masáž se věnuje těm deseti nejdůležitějším a označuje je jako „Sib sen“.

Trvání thajské masáže

Další zvláštnost, kterou sebou thajská masáž přinese do našeho života je i její délka. Běžní lidé jsou zvyklí na masáže, které trvají tak 10 až 20 minut. Takovíto lidé budou velice překvapeni, když se u maséra dozví, že je bude masírovat třeba i tři hodiny. Minimální délka je odhadována a doporučována na slastných 90 minut, tedy hodinu a půl. Je totiž jasné, že uvolnění, které přinese práce maséra nelze plně prožít za krátkou dobu. Člověk, který si užívá thajské masáže, může snadno ztratit pojem o čase a tak se často může divit, až jeho masáž skončí – rodina bude již dávno na hotelu a on si třeba nakonec užije skvělého sólového večera.

Thajská masáž a její meditativní charakter

Thajští maséři kladou obrovský důraz na soustředění mysli, klid a koncentraci. Proto každá thajská masáž začíná modlitbou, která tvá přibližně v řádu jedné minuty. Díky ní si masér dovede udržet soustředěnou mysl na masáž a k udržení správného duševního stavu během své procítěné a detailní práci. Mistři thajské masáže se v modlitbě vracejí k zakladateli svého umění. Tyto modlitby prosí o uvolnění pacienta ze spárů všech bolestí a nemocí.

První doteky jsou jakýmsi mostem mezi masérem a masírovaným, po kterém přejde masérovo přání masírovanému. Při těchto prvních kontaktech se také masírovaný vyladí na rytmus a styl následující masáže.

Další informace o Thajských masážích

Dále je tu také Nuad Borán, což v překladu z thajštiny znamená „starobylá masáž“. I když je tato starobylá technika thajské masáže velmi intenzivní a pracuje s hlubšími tkáněmi svalů, než „klasické masáže“, není tato thajská masáž vyčerpávající pro maséra, ani pro masírovaného. A pokud bude mít štěstí pozorovat dobrého maséra při práci, můžete mít pocit, že se díváte na meditaci – ve vzduchu je cítit jistá síla, duševní rovnováha a soustředění. Výsledkem je pak skvělý pocit jak pro maséra, tak i pro masírovaného.

V České republice lze najít mnoho center, které nabízejí výuku thajských masáží jak od českých učenců a profesionálů, tak i od původních Thajských masérů. A není ani problém sehnat tematické zájezdy přímo do Thajska, kde se můžete učit od domorodých mistrů.